Book Page

מידע כללי - זכויות ואביזרי עזר

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

הנציבות פועלת מתוקף חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות התשנ"ח- 1998. תחומי הפעילות כוללים חקיקה, אכיפה, הדרכה, שילוב בקהילה, ייעוץ וייצוג משפטי. היחידה לפניות הציבור של הנציבות מקבלת פניות בימים א עד ה בין השעות 08:00-15:00.

פניות הסטודנטים

תחומי הפעילות של יחידת הנגישות מול הסטודנטים:

  • סיוע בסנגור עצמי, תיווך לגורמים שונים באוניברסיטה (מרצים, מזכירויות ועוד).
  • הכוונה לגורמי אבחון או טיפול ולשירותים רלוונטיים נוספים באוניברסיטה ומחוצה לה, במידת הצורך.
  • ייעוץ בנושאי טכנולוגיה מסייעת (מכשירי FM, ציוד ארגונומי ותוכנות מסיעות).

תינוקיות וגני ילדים

תינוקיות (מעונות-יום)

בחסות דיקנט הסטודנטים של האוניברסיטה העברית פועלות שתי תינוקיות לרווחת סטודנטים הורים, בקמפוסים: הר הצופים, אדמונד י. ספרא. לתינוקיות מתקבלים תינוקות בגילאי חודשיים ועד עשרה חודשים (מהרגע שתינוק התקבל לתינוקייה – הוא יכול להשאר בה עד תום שנת הלימודים). התינוקיות מאפשרות לאמהות להגיע בכל עת על מנת להניק. על כל 5 תינוקות ישנה מטפלת אחת.
ניתן להרשם לתינוקייה על בסיס יומי (למשל – לימים שני ורביעי באופן קבוע לאורך כל סמסטר א') או על בסיס של הגעה חד פעמית, בהתרעה של יום מראש.

זכויות יולדות והורים

זכויות יולדות והורים

סטודנט/ית יקר/ה
בהתאם להוראות חוק זכויות הסטודנט התשס"ז-2007 וכללי זכויות הסטודנט (התאמות עקב טיפולי פוריות, הריון, לידה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת או אומנה), התשע"ב-2012, קבעה האוניברסיטה נוהל זה לריכוז זכויות סטודנטיות להתאמות עקב טיפולי פוריות, הריון, לידה, הפלה, אימוץ או קבלת ילד למשמורת כהורה מיועד או כהורה במשפחת אומנה.

1. כללי:

(א) "אירוע מזכה" הנו: שמירת הריון, לידה, לידה שקטה (החל משבוע 22), אימוץ, או קבלת ילד למשמורת כהורה מיועד או כהורה במשפחת אומנה או היעדרות לצורך נסיעה למדינת חוץ למטרת אימוץ.

אפשרות לקבל חונך

אפשרות נוספת לסיוע על ידי היחידה היא מתן חונך בתחום תוכן ספציפי בו הסטודנט מתקשה. הסטודנט נפגש עם החונך מזה שבוע למשך שעתיים לפחות ומסייע לו בקריאה, הבנה והגשת תרגילים ועבודות בתחומים ספציפיים בהם הסטודנט מתקשה (מדובר בחונכים שעברו את הקורסים שהסטודנט מתקשה בהם בציונים גבוהים ויכולים לסייע להנגיש קורסים אלה לסטודנט). החונכות מלווה בהדרכה על ידי היחידה.

סיוע פרטני

היחידה מספקת את כל מגוון השירותים, שסטודנט לקוי למידה עשוי להזדקק להם כמו: אבחון לקויי למידה והפרעות קשב, מתן התאמות לסטודנטים בהתאם לקשייהם ובהתאם לתחום התוכן הנלמד, ליווי כל נושא ההתאמות בדרכי ההיבחנות ובחינת יעילותן, ייעוץ, הדרכה בנושא אסטרטגיות למידה ותכנון זמן, ליווי ותמיכה.

שאלות ותשובות

לקויות למידה והפרעות קשב- מידע כללי

אילו קשיים נכללים בקטגוריה של ליקויי למידה?

  • ליקויים בתחום המילולי – קריאה וכתיבה
  • ליקויים בתחום החשבון
  • ליקויים בתחום החזותי-מרחבי
  • קשיים בתחום הארגון והניהול העצמי
  • הפרעות בקשב ובריכוז

האם ידוע מהו הגורם ללקויי למידה?

הלקות היא בדרך כלל מולדת ונובעת מבעיה במערכת העצבית, או במבנה המוח או בתפקוד הכימי של המוח. השוני במוח מוביל לקליטה, עיבוד וקישור מידע באופן שונה.

קבלת התאמות בדרכי היבחנות

לסטודנטים בתואר ראשון:

  1. אם בידך אבחון תקף מחמש השנים האחרונות שנעשה ע"י מערכת מת"ל עלייך לגשת עם האבחון למזכירות הפקולטה בה אתה לומד (רוח,חברה,טבע וכו..). ההתאמות תיבחנה בהתאם להמלצות הדו"ח, ובהתאם למידת הישימות של המוסד. 
  2. אם בידך אבחון תקף מחמש השנים האחרונות, שלא נערך באחד ממכוני המת"ל אבחונך יחוייב בבדיקה ע"י היחידה. עלות הבדיקה-140 ₪. הגשת האבחון לבדיקה נעשית דרך המזכירות לענייני הוראה של הפקולטה.

מכון האבחון

מטרות האבחון

זיהוי סוג הלקות ורמת החומרה וכן קביעת זכאות להתאמות בבחינות האקדמיות ובבחינה הפסיכומטרית.
האבחון יסייע למרכז התמיכה למקד את התוכנית הטיפולית בצורה המותאמת באופן אישי לפונה.

למי מיועד האבחון

האבחון באמצעות מת"ל מתאים לצעירים העונים על המאפיינים הבאים:

ליקויי למידה והפרעת קשב

היחידה לאבחון ולתמיכה בסטודנטים עם ליקויי למידה והפרעת קשב וריכוז

יחידת האבחון והתמיכה בסטודנטים עם לקויי למידה והפרעות קשב מעניקה שירותי אבחון, ייעוץ, סיוע ותמיכה לסטודנטים עם לקויי למידה והפרעות קשב במהלך לימודיהם האקדמיים.
היחידה מציעה סביבה מקבלת, תומכת ומבינה עבור סטודנטים עם ליקויי למידה והפרעות קשב ופועלת תוך אמונה, כי בעזרת תמיכה, הדרכה וליווי מקצועי, סטודנטים עם הפרעות קשב ולקויי למידה הופכים ללומדים עצמאיים ומצליחים, והקשיים אינם מהווים עבורם חסם להצלחה.

קישורים שימושיים

לנוחיות הסטודנטים הנעזרים בשירותי יחידת הנגישות, צוות היחידה ריכז עבורכם מספר קישורים שימושיים המובילים לאתרים חיצוניים של גופים ועמותות המספקים מידע וסיוע עבור האוכלוסיות השונות של אנשים עם מוגבלויות לגבי שירותי ואביזרי העזר, וכן זכויותיהם ואפשרויות תעסקה של אנשים עם מוגבלויות. מקווה שתמצאו כאן מידע ועדכני. נשמח לקבלת הצעות להוספה או עדכון המידע אודות הגופים הפועלים בתחום.