תחום סטודנטים ערבים

היחידה הוקמה מתוך ההבנה כי קבלה לאוניברסיטה הינה רק המשוכה הראשונה בדרך לרכישת השכלה גבוהה, בייחוד עבור אוכלוסיות מוחלשות בחברה, המגיעות לאקדמיה עם חסמים וקשיים רבים. היחידה שואפת לתת מענים לצרכים הייחודיים של הסטודנטים הערבים, ולסייע בידן להגיע לקו הסיום בהצלחה.

צמצום הנשירה ומניעת גרירת התואר דורשים עבודה הן ברמה הפרטנית והן ברמה המערכתית האוניברסיטאית. הרמה הפרטנית מול הסטודנטים כוללת עבודה ישירה במישור האקדמי ועבודה במישורים המקיפים את חיי הסטודנטים מהבחינה החברתית, הכלכלית והתרבותית. עבודה במישורים האלה אינה פחות חשובה מזו שבמישור האקדמי, מאחר שהינה חלק מהמכלול של האתגרים שמתמודדים איתם סטודנטים בתואר הראשון בכלל ובשנת הלימודים הראשונה בפרט.

מודל העבודה הרב-שנתי עם הסטודנטים בתואר הראשון מתחיל מרגע מימוש הקבלה לאוניברסיטה ועד סיום התואר.

נוהל מעטפת לסטודנטים מהחברה הערבית

תקנון מלגאים

טופס הרשמה למנחים

טופס פניה ליחידה לשוויון הזדמנויות

הכנה לקראת הלימודים

תכנית צעד לפני כולם:

התכנית מיועדת להכין את הסטודנטים הן אקדמית, חברתית, מערכתית ורגשית למערכת ההשכלה הגבוהה. התכנית תכלול קורסים בתחום הלימודים הרלוונטי לפקולטה בה הסטודנט עתיד ללמוד. בנוסף ל: סדנאות חברתיות,סדנאות במיומנויות למידה,היכרות עם האוניברסיטה, הכרת הספרייה וחוות המחשבים ועוד.
 

קורס קיץ באנגלית והכנה לאקדמיה:

בתכנית זו אנו מציעים קורס אנגלית "רמה 2" בקיץ לסטודנטים ערבים, כאשר היחידה ממנת עלות הקורס ועלות השהות במעונות. מטרות הקורס: לאפשר לסטודנטים להתקדם בצורה ממשית ברמת האנגלית שלהם עוד לפני תחילת שנת הלימודים, ולהשקיע זמן ומאמץ רבים יותר בקורסי התוכן של שנה א'. שנית, במהלך שלושת השבועות של הקורס עוברים הסטודנטים מגוון של הכשרות ופעילויות שמטרתם הכנה לתחילת לימודיהם באוניברסיטה, כמו הרצאות וסדנאות במיומנויות למידה, היכרות עם האוניברסיטה, הכרת הספרייה וחוות המחשבים, ועוד.
 

 

חונכות אקדמית/חברתית

 

החונכות האקדמית מיועדת בעיקרה לסטודנטים בשנה א' ללימודי התואר הראשון. במסגרת תכנית זו נערכים מפגשים קבוצתיים לסטודנט בקורסי המבואות וקורסי מפתח בשנה א', כגון קורסים חוסמי שנה וקורסים עם שיעור כישלון גבוה.

 

הליווי האקדמי ניתן בשני מישורים, הן בחוג הלימוד הספציפי, כדי להעניק כלים להתמודדות עם אופי הלימודים לצד סיוע בכתיבה וחשיבה האקדמית בתחום הנלמד, כדי לייעל ולשפר את מיומנויות הקריאה של הסטודנט/ית, ההנחיה ניתנת על ידי סטודנטים/ות משנים מתקדמות. התמיכה ניתנת באופן פרטני או קבוצתי.

 

סיוע חברתי  - סיוע לסטודנטים בשנתם הראשונה בהסתגלות לחיי האוניברסיטה, דרך הקניית כלים, מיומנויות, אסטרטגיות התמודדות ואמצעים אפקטיביים לקראת התאקלמות מוצלחת של הסטודנט עם הסביבה האקדמית החדשה.

 

 

 

 

ערבי תרבות

תכנית זו שואפת ליצירת אווירה המאפשרת ביטוי הזהות החברתית והתרבותית של הסטודנטים הערבים, כחלק מההוויה האוניברסיטאית. לשם כך מתקיימות פעילויות תרבותיות, כגון ערבים ספרותיים, אומנותיים ומוזיקליים הניתנים על ידי סטודנטים חובבניים או אמנים מקומיים, שיהיו חלק בלתי נפרד מהפעילות התרבותית באוניברסיטה.
 
ערב תרבות
 

 

יעוץ אישי

הייעוץ האישי כולל שיחות עם סטודנטים ע"פ פניות אישיות וצרכים. הנושאים העיקריים שעולים בפגישות אלו: מצוקה כלכלית ומלגות, הבנה והתמודדות עם המערכת האוניברסיטאית, מערכת המעונות ומצוקה נפשית. בנוסף תפקדו של היועץ לזהות ולמפות את הצרכים המערכתיים והארגוניים הנוגעים לכלל הסטודנטים ולא רק לפרט.

צור קשר